22 gru2022

Wspólne obchody Dnia Dziecka

W jaki sposób włączyć język kraju sąsiada w codzienne życie przedszkolne? Na przykład poprzez spotkania z przedszkolem partnerskim! Cieszymy się, że w ramach projektu „Duzi i Mali razem” udało nam się połączyć pięć przedszkoli z Saksonii i pięć z Polski i towarzyszyć im w ich działaniach partnerskich. Z wielkim zainteresowaniem, ale też pod ogromnym wrażeniem, obserwowaliśmy jak radzą sobie w tak trudnej przecież sytuacji pandemicznej i z jakim zaangażowaniem sięgają po nowe metody, by nawiązać kontakt z partnerem z kraju sąsiada.

Regina Gellrich (Sächsische Landesstelle für frühe nachbarsprachige Bildung)

Dopiero po upływie roku od nawiązania partnerstw przedszkolnych mogliśmy zaprosić wszystkie zaangażowane placówki z Polski i Saksonii do wspólnych obchodów Dnia Dziecka. Dzieci, kadra pedagogiczna oraz rodzice mogli w końcu zobaczyć się osobiście, a nie tylko wirtualnie. Ach, jaki to był radosny i kolorowy festyn! Dzieci, podzielone na polsko-niemieckie tandemy przedszkolne, odwiedzały najróżniejsze stacje, gdzie czekała na nich masa atrakcji – wspólne śpiewanie, malowanie, tańczenie i przede wszystkim dobra zabawa. Magicznym i bardzo poruszającym momentem był ten, kiedy na zakończenie festynu wszystkie dzieci wspólnie zaśpiewały po polsku i po niemiecku piosenkę „Panie Janie”. Podczas wspólnej polsko-niemieckiej zabawy szybko zniknęły różnice językowe. Ciekawie spędzony czas sprawił, że dzieci zabrały do domów wiele pozytywnych wrażeń, a te natomiast są podstawą długotrwałej współpracy partnerskiej ponad granicami krajów.

Praktyczna wskazówka: Wystarczy trochę kreatywności i otwartości na nowe rozwiązania, aby partnerstwo przedszkolne mogło dobrze funkcjonować nawet przy ograniczonych możliwościach wzajemnego spotykania się. Filmy, listy, skrzynie pełne skarbów z kraju sąsiada to tylko niektóre pomysły, które pomogą nam nawiązać kontakt. Oczywiście nigdy nie zastąpią one osobistego spotkania, lecz jedynie je uzupełnią. Praktyczne wskazówki oraz inspiracje do działań partnerskich można znaleźć na stronie www.nachbarsprachen-sachsen.eu/partnerstwo.