22 gru2022

Spotkania kadry pedagogicznej

Od jakiegoś czasu do naszego przedszkola uczęszczają dzieci z Ukrainy. W tej sytuacji staramy się więc wplatać ich język oraz zwyczaje w codzienność przedszkolną. Dzieci są ciekawe siebie i chętnie się uczą, a nas umacnia to w przekonaniu, jak ważny jest kontakt z innymi kulturami i językami już od najmłodszych lat. I nieważne jest tutaj, czy to język niemiecki, czy ukraiński. Ważna jest autentyczność!

Monika Smykowska (Przedszkole Publiczne w Gryfowie Śląskim)

Nasza współpraca partnerska to z jednej strony spotkania dzieci, a z drugiej wymiana doświadczenia między kadrą pedagogiczną. Ważnym elementem były więc dla nas odwiedziny saksońskich nauczycielek w naszym przedszkolu. Podczas wizyty nauczycielki mogły zwiedzić przedszkole, odwiedzić grupy oraz poznać dzieci i wychowawców. W niektórych grupach nawet wspólnie śpiewaliśmy po niemiecku i bawiliśmy się w gry językowe. Na koniec dnia zaprosiliśmy nauczycielki z Saksonii do wspólnej rozmowy przy herbacie i cieście. Współpraca polsko-niemiecka zdecydowanie wydaje się łatwiejsza, kiedy poznaliśmy się na stopie prywatnej i zobaczyliśmy się w rzeczywistości (a nie tylko zdalnie)!

Praktyczna wskazówka: W idealnej sytuacji cała kadra pedagogiczna wspiera działania partnerskie i jest informowana o wspólnych polsko-niemieckich przedsięwzięciach. Jeżeli nie jest to możliwe, to dobrze jest utrzymywać stały kontakt przynajmniej z 2-3 nauczycielami z przedszkola partnerskiego. W razie na przykład choroby jednego nauczyciela, nie będzie zagrożona cala współpraca.