22 gru2022

Tak blisko i jednocześnie tak daleko

Dzięki współpracy zmieniła się otwartość dzieci. Z niecierpliwością czekały, kiedy przyjdzie paczka z Niemiec, aż ją otworzą i razem przeczytają, co jest napisane w liście. Czekały na te upominki, które były w środku i zadawały wtedy pytania: „A po co to jest? A dlaczego to tak wygląda? A dlaczego jest inne niż u nas?”. W ten sposób na pewno rozbudziliśmy zainteresowanie dzieci językiem i kulturą sąsiada.

Patrycja Primak (Przedszkole nr 1 w Pieńsku)

Mimo, że Pieńsk i Deschka dzieli tylko rzeka, w trakcie pandemii nie mogliśmy się spotykać. Ale ponieważ akurat rozpoczął się nowy rok przedszkolny, postanowiliśmy nie czekać na otwarcie granic, tylko zapoznać się listownie. Dzieci z grupy „Delfinki” przygotowały dla koleżanek i kolegów z Deschki autoportrety, które podpisały swoimi imionami. Do rysunków dołączyły również swoje zdjęcia oraz krótkie nagranie audio z pozdrowieniami w języku polskim. Pięknie zapakowaną paczkę wspólnie wysłaliśmy do Niemiec.

Praktyczna wskazówka: Polsko-niemieckie pogranicze daje fantastyczną możliwość poznawania języka i kultury sąsiada. Język niemiecki jest już częścią naszej codzienności, a my po prostu wplatamy go do naszej pracy. Czasami warto rozejrzeć się i korzystać z tych skarbów, które mamy pod ręką.