14 lis2020

Polsko-niemiecki leksykon dla przedszkoli

14 listopada 2020 r. w jeleniogórskiej Filii DODN odbyło się spotkanie grupy eksperckiej, pracującej nad Leksykonem – pierwszą z zaplanowanych publikacji w projekcie Duzi i Mali razem.

Publikacje zawierające wypróbowane metody inspirują i mogą ułatwić naukę języka sąsiada wśród przedszkolaków. Dotychczas dostępna oferta polsko-niemieckich materiałów jest ograniczona, a pedagodzy z Dolnego Śląska oraz Saksonii w dalszym ciągu sygnalizują zapotrzebowanie na nie. W ramach projektu „Duzi i Mali razem“ powstanie praktyczny leksykon. A opracuje go grupa doświadczonych ekspertów z Polski i Niemiec.

 

Spotkanie inauguracyjne grupy eksperckiej odbyło się w sobotę, 14.11.2020. Z powodu pandemii i wprowadzonych obostrzeń, do Polski nie mogli przyjechać eksperci niemieccy, którzy w tym samym czasie pracowali w Görlitz. Po przedyskutowaniu pierwszych pomysłów związanych z zakresem tematycznym Leksykonu, uczestnicy połączyli się przez Internet i zaprezentowali swoje pomysły wszystkim uczestnikom tego spotkania po obu stronach granicy. Nie dość tego, jedna z polskich uczestniczek z powodu kwarantanny brała udział w zajęciach zdalnie. Jak widać, w dobie koronawirusa, do użytku dochodzą rozwiązania, o których wcześniej raczej nie musieliśmy myśleć.

 

Podczas naszego spotkania eksperci nie mieli wątpliwości – leksykon musi być praktyczny, innowacyjny i przede wszystkim pomocny w sytuacjach codziennych w przedszkolu. W pierwszym kroku przeprowadziliśmy więc burzę mózgów: jakie materiały byłyby przydatne w pracy, jakie są już dostępne na rynku, jakie tematy powinien zawierać nasz przyszły leksykon. I tak wspólnie stworzyliśmy pierwszy zarys polsko-niemieckiego leksykonu, nad którym będziemy pracowali przez kolejne cztery miesiące. Szczególnie cieszy nas to, że grupa ekspercka jest bardzo zróżnicowana. Składa się z nauczycielek i praktyków wychowania przedszkolnego, którzy od lat są aktywni w niemiecko-polskim kontekście nauczania i mają duże polsko-niemieckie doświadczenie. Widzimy duże zaangażowanie grupy i nie możemy doczekać się efektów wspólnej pracy.