20 wrz2021

Ale to był festyn!

W poniedziałek, 20. września, na terenie centrum kultury „Kühlhaus Görlitz” słychać było podekscytowany gwar polsko-niemieckich rozmów. Ponad 150 dzieci z pięciu niemieckich i pięciu polskich przedszkoli wspólnie obchodziło Światowy Dzień Dziecka. Podczas święta polsko-niemieckie tandemy przedszkolne uroczyście wręczyły sobie deklaracje partnerskie. Na festynie dzieci mogły po raz pierwszy poznać się osobiście – śpiewając, rysując i grając we wspólne gry.

Po wspólnej rundzie powitalnej, dzieci zostały podzielone na mniejsze polsko-niemieckie grupy. Razem ze swoimi opiekunami odwiedzały następnie najróżniejsze stanowiska z ciekawymi ofertami.  Alicja, która pomagała podczas festynu, relacjonuje „Na początku dzieci były  trochę niepewne siebie. Nowi znajomi, nowy język, nowe miejsce…  Ale po krótkim czasie przestało mieć to znaczenie! Pomogałam przy stanowisku akrobatycznym i miałam okazję zaobserwować, jak świetnie się dzieci bawiły i jak nawiązywały się nowe przyjaźnie.”

Po dwóch ekscytujących godzinach wypełnionych wymianą transgraniczną, grami i zabawami, nadszedł czas na wspólny punkt kulminacyjny: Wszystkie dzieci wspólnie zaśpiewały wcześniej przećwiczoną piosenkę „Panie Janie/ Bruder Jakob” po niemiecku i po polsku,  a nawet w kanonie. Śpiew dzieci można było usłyszeć na całym terenie Kühlhaus. W bardzo dobrym nastroju, ale już trochę zmęczeni, udaliśmy się na wspólny obiad. Na koniec wszyscy uczestnicy pożegnali się serdecznym „Tschüss, bis nächstes Mal!” i „Cześć, do zobaczenia!  

 

Polsko-niemiecki festyn odbył się w ramach projektu „Groß  und Klein gemeinsam – Duzi i Mali razem”. Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Dolnośląskiego Instytutu Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu oraz Powiatu Görlitz z Placówką ds. Wczesnej Nauki Języków Krajów Sąsiedzkich (LaNa). Jest on finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020 oraz ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego i Powiatu Görlitz.